Oyun Portu Genel Online Oyunlar League of Legends LoL Yetenekler ve Etkiler
LoL Yetenekler ve Etkiler
kaanilbey
LoL Yetenekler ve Etkiler
0
67
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
kaanilbey Kidemli Üye
*
Yeni Üye
  • Konular72
  • Mesajlar72
  • Şehir
  • Rep puanı 0
[Resim: jhin-yetenekler-suflor.png]
Yetenekler ve Etkiler

Yetenekten kastımız, oyundaki şampiyonların özel yetenekleri ve oyuna girerken seçme imkanımız bulunan iki beceridir. Normal olarak her şampiyon 4 aktif yeteneğe sahiptir. Oyuna girecek olan oyuncunun bunlar dışında seçebileceği 2 yetenekle birlikte her oyuncu başına toplam 6 farklı yeteneğe sahip olarak oynamaktayız.

Şampiyon Yetenekleri
Her şampiyonun kendine has 5 yeteneği bulunmaktadır. Bunlardan 4 tanesi oyun içinde level atladıkça elde edeceğiniz yetenek puanları ile açılırken bir tanesi pasif konumdadır ve oyuna başladığınız andan itibaren sizinledir. Daha önce de o 4 tanesinden aktif yetenek olarak bahsetmiştik.Oyun başlangıcında her oyuncuya 1 yetenek puanı verilir ve level atlama başına tekrar kazanım sağlanır. Şampiyon üzerinde bu puanları kullanarak daha önce öğrendiğiniz yeteneği de geliştirebilirsiniz. Bazı yetenekler yetenek puanı dışında "Ability Power (Büyü Gücü)", "Attack Damage (Vuruş Gücü)" veya "Cooldown Reduction (Yenileme Süresi Düşürücü)" değişkenlerine bağlı olarak da geliştirilebilmektedir. Bunlara tekrar değineceğiz ancak örnek vermek gerekirse bir yeteneğiniz ilk seviyesinde 50 büyü hasarı verebilmekteyse ve sizin ayrıca 25 Ability Power dediğimiz büyü gücünüz varsa bu bahsettiğimiz yetenek 50 + 25 yani en fazla 75 hasar verebilecek konumda bulunmaktadır.

· Normal Yetenekler: Normal yetenekler Q, W, E kısayollarına bağlanan, ekranın alt tarafındaki yetenek listesinde sağdan itibaren sıralanan ilk 3 yeteneğe verilen addır. Bunlar şampiyonunuz henüz level 1ken öğrenebileceğiniz ve en fazla 5. seviyeye kadar yükseltebileceğiniz yeteneklerdir. Bir normal yeteneğin seviyesi şampiyon seviyenizin yarısından bir fazlayı geçemez. Örnek olarak oyunda 5. levelde iseniz normal yeteneklerinizden biri en fazla 3 olabilecektir.

· Ultimate Yeteneği: Yukarıda saydığımız normal yeteneklerin en sağ tarafında bulunan 4. sırada ise Ultimate dediğimiz yeteneğiniz bulunmaktadır. Kısayol tuşu R olan bu yetenek, şampiyonunuz level 6 ya geldiği zaman kullanıma açılır. Ultimateinizin seviyesini artırmak için ise şampiyon leveli 11 ve 16 ya kadar beklemelisiniz. Neredeyse bütün şampiyonlarda Ultimate çalışma tekniği böyledir ve bu yetenek diğer 3 yeteneğinizden çok daha güçlü, yenilenme süresi daha uzun konumdadır. Ancak Udyr isimli şampiyon için Ultimate i 6. seviyede açmak gibi bir kısıtlama mevcut değildir. Bunun yanında Karma da istisna grubuna girmektedir.

Oyuncu Büyüleri
Oyunda çok görürsünüz "Summoner" diye hitap edilen kişi sizin şahsınızdır. Summoner diye çağırılmanızın sebebi oyundaki şampiyonları seçip "Summonluyor" bi bakıma "Çağırıyor" olmanızdır. Bu durumda "Çağırıcı" olarak algımakta bir problem yoktur ama ben anlatımlarım içinde "Oyuncu" olarak kullanmaktayım. Oyuncu Büyüleri iki adettir ve her oyundan önce şampiyon seçme ekranında hangi iki Oyuncu büyüsünü seçeceğinize karar verirsiniz. Oyuncu levelinizin durumuna göre kullanabileceğiniz Oyuncu büyüleri de değişmektedir. Bu büyüler oyun içinde sizi çeşitli şekillerde desteklemektedir. Bazılarının etkisi oyun içindeki şampiyon seviyenize endeksli olarak artarken çoğusunda böyle bir değişken yoktur. (Örnek olarak "Heal" büyüsünün belli bir miktar + şampiyon leveliniz x ... kadar can verdiğini gösterebiliriz.) Ayrıca bunları kullanmak için hiçbir şey harcamanıza gerek yoktur. Sadece yenilenme süreleri bulunmaktadır.

Yeteneklerin Öznitelikleri
Yetenekleriniz, oyunda kullanılışlarını belirleyen mutlak özniteliklere sahiptir. Bu nitelikler, Range (Menzil), Area (Alan), Cost (Maliyet), Cooldown (Bekleme) ve Effect (Etki)'dir.
· Range (Menzil): Yeteneğin menzili onu ne kadar uzaklıkta kullanabileceğinizi belirler. Bu uzaklık genellikle yeteneğin üzerine mouse imlecini getirmenizle etrafınızda oluşan mavi halka şeklinde görülebilir.
· Area (Alan): Bazı yetenekler aynı anda birden çok şeyi etkileyecek şekilde özellik taşır. Bu özellik çok çeşitli şekillerde sağlanmasına rağmen genelde nereyi etkileyeceği bir şekilde işaret edilmektedir. Bunun bir türü "Yuvarlak"'tır. Yuvarlak alanlar genelde yeteneğin uygulanabileceği menzili gösterir. Huni şeklinde gösterilenler ise şampiyonun bulunduğu noktadan kullanılabilecekleri gösterir. Bu göstergelerin bir çok çeşidi de mevcuttur.

· Cost (Maliyet): Hepsi değil ama çoğu yeteneğin genellikle kullanılmak için bir maliyeti vardır. Bazıları mana harcayarak kullanılabilirken, bazıları can harcatabilmekte, hatta farklı giderleri olanlar da bulunmaktadır. Yeteneği kullanabilmek için onun gerektirdiği şeyi harcamak durumundasınız. Oyuncu yeteneklerinin ise bir gideri yoktur.

· Cooldown (Bekleme): Yetenekler belli süre zarfında, belli sayıda kullanılabilirler, bir bekleme süreleri veya tekrar kullanılabilmek için gerekli şartları vardır. Bazı yeteneklerin bekleme süresi çok kısa hatta bir saniyenin bile altında olabileceği gibi, bazılarınınki çok daha uzun olabilmektedir. Yeteneklerin hedefleri üzerinde çok değişik etkileri olabilmektedir. Aşağıda bunlara değindim;
Etkiler Etkiler, oyundaki çeşitli yeteneklerin, buffların (Güçlendiriciler), becerilerin, ve itemlerin (Eşyalar) getirileridir. Bunlar, oyundaki şeylerin normal durumlarını değiştirmektedirler. League of Legends içinde oyunun gidişatını değiştirebilecek çok sayıda "Effect" bulunmaktadır ve bunları öğrenmek, oyunu oynayabilmek için gerçekten önemlidir.

· Armor (Zırh): Zırh, oyunda size yapılan fiziksel saldırıları düşürmeye yönelik bir özelliktir. Bazı yetenekler, eşyalar ve yaratık bufflarının oyundaki zırhınızı düşürücü veya yükseltici etkileri bulunmaktadır.

· Attack Speed (Atak Hızı): Atak hızınız basit olarak karakterinizin hangi sıklıkla saldırı yapacağını anlatır. Oyunda çeşitli eşyalar ve yeteneklerin bu özelliği artırma veya düşürmesi mümkündür.

· Damage (Hasar): Hasar, temel olarak karakterinizin vuruşlarıyla rakibinin canını ne kadar azaltacağını belirtir. Bazı yeteneklerin ve etkilerin karşı tarafa direk vurma özelliğinin yanı sıra bazıları ise karakterlerin vuruşunu artırmakta veya azaltmaktadır.

· Fear (Korku): Bu özellik, kullanıldığı karakterin bir süreliğine kontrolünü kaybetmesine yarar. Bu özelliğiniz varsa (Örneğin Fiddlestickin Q yeteneği) rakibinize uyguladığınız takdirde özelliğin süresi boyunca rakibiniz karakteriniz kontrol edemeyecektir.

· Gold (Altın): Şampiyonlarınız oyun boyunca bir miktar altını otomatik olarak kazanmanın yanı sıra her öldürmede ve öldürmeye yardım etmede belli bir miktar altın almaktadırlar. Bazı eşyalar, runelar ve mastery puanları altın kazanımızı artırıcı nitelik taşımaktadır. Bunun yanında bazı şampiyonların da altın miktarını etkileyecek özellikleri mevcuttur.

· Grab (Kapma): Bu özellik, üzerinde kullanıldığı birimi kendine doğru çekmeye yarar.

· Heal (İyileştirme): Bu etki can miktarınızı yenilemenize yarar. Bazı türleri canınızı anında doldururken, bazıları belli bir süre için yavaş şekilde can kazanımı yapmaktadır. Bazı eşyaların bu etkiyi düşürücü özelliği de vardır.

· Invulnerability (Dokunulmazlık): Dokunulmazlık etkisi size gelen her türlü zararı savuşturmanızı sağlar. Adından belli olduğu gibi dokunulmaz olursunuz. Ancak diğer etkilerden bu yolla korunmanız mümkün değildir.

· Knockback (İtiş): Bu etki, üzerinde kullanıldığı birimi ters tarafa doğru iter.