Oyun Portu Minecraft Minecraft Genel Minecraft Nedir ? Minecraft Hakkında Genel Bilgiler
Minecraft Nedir ? Minecraft Hakkında Genel Bilgiler
kaanilbey
Minecraft Nedir ? Minecraft Hakkında Genel Bilgiler
0
113
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Star 
Şuan Offine!
kaanilbey Kidemli Üye
*
Yeni Üye
 • Konular72
 • Mesajlar72
 • Şehir
 • Rep puanı 0
Minecraft Nedir ?

Bilişim ve teknoloji döneminde yaşadığımız şu dönem içerisinde özellikle de oyun sektörü tarihsel süreç içerisinde çok büyük değişimlerden geçerek kullanıcılarının hizmetine sunulmuştur. Bu oyunlar içerisinde ise bazıları dünya çapında oynanırlık bakımından ulaştığı büyük kitlelerle adeta bir fenomen haline gelmişlerdir. Bu oyunlardan birisi de “Minecraft”oyunudur.

Oyun tür bakımından tasarım oyunu gibi gözükse de aslında barındırmış olduğu özellikler bakımından, bir tasarım oyunundan çok daha fazlasıdır. Bakıldığında oyun ilk çıktığı zamanlarda, oyunun pek de ilgi görmeyeceği düşünülmekteydi. Bunun nedeni ise, oyunun sahip olduğu grafiklerdir. Bu grafiklerin 1990’lardaki Amiga 500 grafiklerine sahip olması bu düşüncede en önemli etkeni oluşturmaktaydı.


[Resim: Minecrafttaki-Ar%C4%B1lar-hakk%C4%B1nda-...%9Fey.jpeg]


Minecraft tasarım oyunu, piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra dünya çapında milyonlarca kişi tarafından oynanmaya başlanmıştır. Öyle ki, bu oyun aynı zamanda dünyada adeta bir çılgınlık haline gelmiştir. Minecraft tasarım oyunu, kullanıcılarına herhangi bir sınır olmadan dilediği bir dünya kurma fırsatı sunmaktadır. Oyunda herhangi bir sınır olmaması, kullanıcılarının hayal güçlerini de ortaya çıkarmakta ve böylece de çok ilginç ve bir o kadar da büyüleyici yapıtlar oyunda kendini bulmaktadır. Öyle ki oyundaki kullanıcılar tarafından inşa edilen bu yapıtlardan bazıları internet ortamından milyonlarca izlenerek, oyunda ne kadar büyüleyici yapıtlar yapılacağı anlaşılmıştır. Tür olarak bir tasarım oyunu olan Minecraft oyununda inşa edilen ve de insanları hayrete düşürebilecek niteliklerde olan yapıtlar, oyunun kalitesini ortaya çıkararak oyunun daha büyük bir kesime ulaşmasını sağlamaktadır.


İnsanlara hayal gücünü zorlayan yapıtlar inşa etme şansı sunan Minecraft oyununda özellikle devasa boyutlardaki şatolar, uzay gemileri ve uçsuz bucaksız şehirler dikkati çekmektedir. Bu yapıtların dışında dünyanın 7 harikası da oyunda kullanıcıların oyunda inşa ettikleri yapıtlar arasında yer alır. Oyun 2009 yılında ortaya çıkmış ve sadece 1 haftada yazılmıştır. Oyunu yazan kişi ise Markus Notch Persson’dur. Bakıldığında dünya çapındaki popüleritesi oldukça fazla olan bu oyunun sadece 1 haftada yazılmış olması ilginç olarak görülmektedir. Boyut olarak da bu oyun günümüzün GB’lik oyunlarından çok daha azdır. Ki oyunun boyutu 50 MB civarıdır.
Minecraft tasarım oyunu, kullanıcılarına izometrik 3 boyutlu tasarım yapma imkanı sunarak, gerçek hayatta yapılması neredeyse imkansız olan yapıtların yapılmasına olanak sağlar. Uzun uğraşların sonucunda ortaya çıkarılan bu görkemli yapıtlar ya da şehirler, tasarımın hayal gücüyle buluştuğu nokta olarak görülmektedir. Aynı zamanda oyunda hayatta kalma modu da bulunur. Oyunu oynayan kişi, etrafı kazarak ve de ağaçlardan malzemeler elde eder. Elde edilen bu malzemelerle çeşitli eşyalar yapılabilmektedir.
Etrafta bulunan hayvanlardan elde edilen etler fırında pişirilebilir ya da çiğ olarak da tüketilebilir. Oyun özellikle yapılan görkemli ve ilginç yapılarla dikkat çekse de oyunda tuzaklar da kurulabilir. Oyunda zombiler de yer aldığından bu tuzaklarla zombileri yakalamak zihin jimnastiğini de beraberinde getirmektedir.Crafting Nedir?

Crafting, itemleri kullanarak farklı itemler elde etme yöntemidir.Her oyuncu 2x2 büyüklüğünde olan crafting yerine sahiptir. Daha farklı itemler yaratabilmek için ise crafting table(çalışma masası)a ihtiyaç duyarlar. 2x2 olan crafting yerini açabilmek için oyuncuların E tuşuna basması yeterlidir. Envanterin sağ üstünde bulunur. 3x3 olan crafting yerini açabilmek için ise bir çalışma masasına sağ tıklamaları yeterlidir. Crafting yerlerine belli bir şekilde yerleştirdikten sonra istedikleri itemleri elde edebilirler.


Enchantment Nedir? Enchantment Rehberi
Enchantment bir silahı veya aleti güçlendirmeye/geliştirmeye yarayan bir özelliktir.Silahları güçlendirip daha fazla hasar vermesini sağlamak veya daha verimli eşya elde edebilmek için kullanılır.

[Resim: minecraft-enchant-at-anvil.jpg]
Minecraftla İlgili Bazı İlginç BilgilerSeed Nedir Nasıl kullanılır?

Seed dünyanın yaratılış kodudur ve spawn noktası hakkında bilgi içerir.İnternetten bulunan güzel seedler yazılarak daha güzel bir oyun geçirilebilir.Seed girmek için dünya yaratırken daha fazla dünya seçeneği(more world options)kısmına tıklayıp boşluğa seed kodunu yamanız lazım.Bu bir kelime olabilir veya sayılardan oluşabilir.

[Resim: minecraftseedcreation.png]

Mod Nedir? Nasıl yüklerim?


Mod oyuna birçok özellik ekleyen ve oyunu güzelleştirmeye yarayan ek paketlerdir.Birçok mod çeşidi vardır ve birçok şey için modlar kullanılabilir.Ancak modlar genellikle kolaylık sağlamak ve eğlenmek için kullanılır.Modları Nereden yüklerim?


Modları yüklemek için skydaz denen siteye girebilirsiniz.Sitenin kullanımı oldukça kolaydır ve aradığınız çoğu modu bulabilirsiniz.


Minecraft Servera Nasıl Girebilirim ?


Servere girmek için oyun menüsünden multiplayer sekmesine giriyoruz.Oradan direct connecte basarak girmek istediğimiz serverin IP'sini yazıyoruz ve servere giriyoruz.
Eğer girmeye çalıştığınız crackli bir serversa aşağıdaki bilgileri de okumanızı öneririm.
Eğer crackli bir servere girmeye çalışıyorsanız ve o servere ilk kez giriyorsanız

Alıntı:/register birşifreseçin tekrar şifre

komutuyla servere kayıt olabilirsiniz.Eğer kayıt olmazsanız oyunda hareket edemezsiniz ve kısa bir süre sonra server sizi otomatik olarak kickler.

Zaten kayıt olduysanız hareket edebilmek için
Alıntı:/login şifreniz

komutuyla servera giriş yapabilirsiniz./login nick yazdığınızda nickinizi yazıp serverdeki üyeliğinize giriş yapabilirsiniz.

/spawn yazdığınızda serverdeki ana ve uygun bölgeye ışınlanırsınız.

/kit tools yazdığınızda serverin standart itemlerini kullanırsınız

/tpaccept yazdığınızda ışınlanma teklifini kabul edersiniz

/tpdeny yazdığınızda ışınlanma teklifini iptal edersiniz.

/tpa nick yazdığınızda bir oyuncuya ışınlanırsınız.

/warp yer yazdığınızda yazdığınız yere ışınlanırsınız.

/sethome yazdığınızda o bölgeyi ev olarak bellersiniz.

/home yazdığınızda sethome yaptığınız yere ışınlanırsınız.

/afk yazdığınızda oyunda etkisiz kalırsınız

/list yazdığınızda oyunun oyuncu listesine ulaşırsınız.

/msg yazdığınızda mesajlar kısmını açarsınız

/rules yazdığınızda kurallar bölümünü açarsınız.

/back yazdığınız da öldüğünüz yere ışınlanırsınız.

[*]Bazı Admin Komutları

 • /give op adı (item numarası) (item sayısı en fazla 64) = İtem alırsınız
 • /tp (ışınlanacak karakter nicki) (yanına ışınlanacak karakter nicki) = Birisini ışınlayabilirsiniz
 • /op nick = Birisini op yapabilirsiniz
 • /deop nick = OP birinin opluğunu bitirebilirsiniz
 • /kick nick = Birisini kicklersiniz
 • /ban nick = Birisini banlarsınız
 • /pardon nick = Birisin banını açarsınız
 • /stop = Serveri kapatırsınız
 • /killall mobs = Herkesi öldürürsünüz
 • /time set # = Zamanı ayarlarsınız.
 • /toggledownfall = Yağmuru açar&kapatır.